Skip links

Fachowcy – jak znaleźć dobrych fachowców? Na co zwrócić uwagę?

Temat kontrowersyjny, prawda? Kto choć raz w życiu nie ‘nadział’ się na niesłownego fachowca ręka do góry. To jest temat ciężki. Od razu mówię Wam, że nie zdradzę Wam złotej rady na fachowca, który nie przyjeżdża, który nie od odbiera telefonów. Za to mogę Wam zdradzić kilka wskazówek z mojego i moich klientów doświadczenia, na co zwracać umowę przy jego wyborze. Dlaczego nie robić tego na ostatnią chwilę i że czasem lepiej po prostu odpuścić.

Pierwszy i najważniejszy punkt 

Przede wszystkim warto poszukać opinii na temat fachowca w Internecie lub od znajomych, którzy korzystali z jego usług. Możesz również poprosić o referencje od fachowca i skontaktować się z jego dotychczasowymi klientami. Kiedy fachowiec zacznie się wykręcać, to znak, że coś jest na rzeczy. Nie powinien mieć żadnego problemu z podaniem informacji na temat poprzednich klientów, ewentualnie dopytać ich czy oczywiście możne przekazać nam ich dane kontaktowe (rodo).

Możesz również szukać informacji w lupce na Facebooku, wpisując imię i nazwisko lub nazwę firmy. Czasami można odszukać ciekawe informacje na temat danego człowiek.

Zanim przejdziemy dalej, chciałabym zwrócić uwagę, abyście nie myśleli, że jestem źle nastwiona do osób z branży ‘wykończeniówki’. Takie informacje należałoby sprawdzać przed podjęciem współpracy z wieloma innymi ludźmi z wielu kategorii i branż.

Zadawaj pytania!

Przed podjęciem decyzji o wyborze fachowca, warto zadać mu kilka pytań, aby lepiej poznać jego doświadczenie, umiejętności i podejście do pracy. Możesz zapytać, jak długo pracuje w branży, jakie projekty już wykonał, czy posiada wymagane certyfikaty, jakie narzędzia stosuje i jakie są jego oczekiwania co do harmonogramu i budżetu. Jak wyglądać będzie Wasza współpraca (ilość godzin dziennie, od której do której zamierza pracować)

Warto poprosić o zdjęcia poprzednich realizacji, aby trochę o nich opowiedział, odniósł się do poprzednich współprac. Czy są jakieś rzeczy które sprawiają mu trudność lub nie jest pewień jakichś elementów – czy na pewno wykona je dobrze?

Porównaj oferty

Przed podjęciem decyzji, warto porównać oferty kilku fachowców, aby wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi. Upewnij się, że oferty zawierają dokładny opis prac oraz kosztorys. Dopytuj czy wszystko to, na co się umawiacie jest wycenione. Czy jeśli okaże się, że po drodze wyjdą dodatkowe prace – jeśli tak, to ile będą kosztowały? Poproś o dokładny kosztorys, aby na końcu uniknąć rozczarowań. Nigdy nie zgadzaj się na cennik ‘mniej więcej’ lub ‘dogadamy się’. Z tego nigdy nie wychodzi nic dobrego, a Ty możesz zostać wystawiony na wiele prób i stresu.

Sprawdź ubezpieczenie

Przed podjęciem decyzji, warto sprawdzić, czy fachowiec posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które zabezpieczy Cię na wypadek ewentualnych szkód. Takie mogę się zdarzyć i należy wziąć to pod uwagę.

Punkt najważniejszy – umowa

Wręcz wymagaj umowy. Przed rozpoczęciem prac, warto podpisać umowę z fachowcem, która zawiera dokładny opis prac, kosztorys, terminy oraz warunki płatności. Powinny być również wpisane konsekwencje w postaci odsetek za niewywiązanie się z danych prac lub terminów. Tak naprawdę możesz tam wpisać wszystko, co uważasz, że w przyszłości może mieć wpływ na Waszą współpracę.

Komunikacja

Dobra komunikacja jest kluczowa w procesie remontowym, ale nie tylko. Dobry fachowiec powinien być w stanie wyjaśnić Ci wszystko, co jest związane z projektem, odpowiadać na Twoje pytania i sugestie. Powinieneś również mieć z nim dobry kontakt i łatwo się z nim porozumieć. Jeżeli już na pierwszym spotkaniu fachowiec przychodzi z ciężką miną, komentuje w dziwny sposób Twoje prośby, pytania, to już znak, że dalsza współpraca będzie ciężka.

Jeśli mówi, że czegoś się nie da zrobić, a w zamian nie proponuje innych rozwiązać lub nie potrafi w rzeczowy sposób wytłumaczyć dlaczego czegoś nie da się zrobić, to również znak, że może nie ma odpowiedniego doświadczenia do wykonywania danych prac.

Dobra jakość pracy powinna być poparta gwarancją

Przed rozpoczęciem prac warto upewnić się, że fachowiec oferuje gwarancję na wykonaną pracę. W razie jakichkolwiek problemów, fachowiec powinien być w stanie naprawić je za darmo. To jest duży wyróżnik wśród fachowców, dający nam nijako gwarancję, że w pełni odpowiada  za swoją praca, bierze odpowiedzialność za wykonane prace.

Na koniec dodam, że cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru fachowca. Wartość dodana, którą przynosi dobre wykonanie projektu i zaangażowanie fachowca w projekt, może być równie ważna jak cena. Warto porównać oferty kilku fachowców, ale wybierać nie tylko na podstawie ceny, ale i jakości oferowanej pracy. Dopytuj, czy ma plan działania, jak wyobraża sobie remont lub zakres wykonywanych prac, aby zmieścić się w ustalonym terminie. Dobremu fachowcowi będzie zależało na tym, aby Wasza współpraca przebiegała jak najlepiej. To gwarancja, że polecisz go dalej, a on otrzyma nowe zlecenia.

Pamiętaj również o tym, że jeżeli fachowiec nie przyjedzie w terminie na Wasze pierwsze spotkanie, czyli tzw. rozeznanie lub na samym początku przesuwa terminy, to znak, że może to być jego codzienność. Warto wtedy mieć również inne opcje i umówić się na spotkania z kilkoma firmami lub fachowcami.

Nie ukrywam, że wybór fachowca to często loteria, ale możemy mieć jakiś wpływ na to, jak będzie układać się Wasza współpraca. Dopytuj, porównuj, sprawdzaj.

Dodaj komentarz

Sprawdź
Przesuń